Daug maž visi brangūs ir kokybiški batai nuo drėgmės, purvo, prakaito netenka savo grožio, praranda savo formą, išsitampo. Taip atsitikus tikrai nusimename, bet, reikia

tinkamai pasiruošti ir užbėgti įvykiams už akių.

Avalynės priežiūros taisyklės, kurios yra būtinos ir nevalia jų pamiršti.

Jeigu tinkamai prižiūrima avalynė, tada batai gražiai atrodo, neperšlampa bei ilgiau nenusidėvi. Prieš audamiesi avalynę pirmą kartą, būtinai batus impregnuokite. Ši apsaugos priemonė padės  apsaugoti batus ne tik nuo vandens, bet ir nuo purvo. Avalynės impregnavimo priemonė turi būti užpurškiama ant batų tris kartus paeiliui, kiek palaukiant, kol išdžius paviršius. Šios impregnavimo procedūros metu batai turi būti švarūs ir sausi.
Odinių batų niekada negalima džiovinti prie radiatoriaus, nuo karščio avalynės oda sukietės, ims skilinėti ir trupėti. Batų džiovinimas geriausiai vyksta normaliomis aplinkos sąlygomis, geriausia — ant specialių kurpalių. Geriausiai naudoti nelakuoto medžio kurpalius,  medis sugeria drėgmę bei išlygina nuo nešiojimo susiformavusias batų raukšles.
Žmogaus kojos kasdien gali išskirti iki 25 g vandens. Norint, kad jūsų batai spėtų išdžiūti, reikia mažiausiai paros laiko. Kasdien avėti tą pačią avalynę taip pat nerekomenduojama. Geriausia būtų, kad mes tūrėtume pora batų porų.

Lygios odos avalynės ypatumai.

Lygi oda — tai visų rūšių oda, turinti lygų, uždarą paviršių. Lygiai odai priskiriamos ir matinės bei randuotos odos gaminiai. Kai grįžtame iš lauko, nuo tokios avalynės specialiai tam skirta priemone reikia pašalinti ištirpusio sniego likučius, tada avalynę impregnuoti. Kruopščiai prižiūrimos avalynės spalvą irgi kartais verta atnaujinti. Vairuojant automobilį, dažnai nusitrina batų užkulniai, nuo neatsargaus vaikščiojimo apsidaužo apavo nosys. Šias batų vietas vertėtų padengti įprastu batų spalvą atitinkančiu tepalu, didesnius plotus būtina apdoroti ir lygiai odai skirtu aerozoliu, mat ši priemonė puikiai atgaivina odos spalvą. Jeigu batai labai nešvarūs, purvui valyti vertėtų įsigyti specialiai tam skirtą šepetį, spalvai atgaivinti reikėtų mažesnio šepetėlio, o poliruoti avalynę patogu poliravimo skudurėliu.

Veliūrinė ir Zomšinė avalynė oda ir jos specifika

Būna, kad šios dvi odos rūšys netiksliai vadinamos versta oda. Zomša — tai oda šlifuotu paviršiumi, kuris yra ypač kibus purvui. Veliūrinė oda- šlifuotą poodį, t.y. vidinį paviršių.
Veliūrinę odą prižiūrėti sunkiausia. Dulkėms ir purvui valyti įprastos priemonės netinka. Susiriebalavusias ir nešvarias avalynės paviršiaus vietas galima išvalyti kombinuotu šepetėliu. Odos paviršius nuo to nenukentės. Nešukuojant odos, jos plaukeliai sukibs, ir batai neteks savo grožio, atrodys nudėvėti.

Ypatingų ir specialių rūšių odos avalynė

Ypatingų odų sąrašui priskiriamos tos odos, kurios yra apdorotos specialiais būdais.


•    Lakinė,
•    Pinta,
•    Metalo spalvos,
•    Roplių ir apdorota riebalais


Lakinė oda — tai lygi oda lakuotu paviršiumi, kurios paviršius aptrauktas plėvele. Tokios odos paviršius yra uždaras, tad priežiūrai pakaktų lako blizgintojo. Tokia priemonė puikiai tinka ir kombinuotos odos avalynei, išskyrus veliūrą ir zomšą. Lako blizgis batams suteikia ne vien blizgesį, bet ir slidumą, tad nuo jų beveik purvas nukrenta. Lakinės odos nereikia impregnuoti.

Metalo spalvos ir „perlamutrinė“ oda labai primena lakinę, tačiau yra už ją minkštesnės, dažniausiai jos tepamos plonu sluoksniu  ir po to poliruojamos skudurėliu.

Roplių odoms priskiriamos natūralios gyvatės, krokodilo ar kitų roplių odos.

Pintos oda gaminama iš lygios odos juostelių. Tokiai avalynei prižiūrėti puikiai tinka tam skirtos putos, mat jos prasiskverbia į visus odos tarpelius. Putos jų neužkimšdamos ir nesudarydamos negražios „plutelės“ valo odą.