Daugelis žmonių skundžiasi , kad dėvi nepatogią avalynę. Ypač dažnai su skausmu tiesiog susitaikoma, bet gydytojų teigimu, susitaikoma su skausmu visai be reikalo - "kauliuko" skausmai ir pirštų iškrypimai paprastai yra sėkmingai išgydomi.

Klaipėdos ligoninės Chirurgijos departamento vadovas ortopedas-traumatologas Vidmantas Žegunis džiaugiasi, kad savo pėdas gydyti ryžtasi vis daugiau žmonių. Pamažu visuomenės požiūris į sveikatą keičiasi. Pasikeitė ir gydytojų galimybės padėti savo pacientams. Pasak V. Žegunio, visai neseniai, 1997-aisiais, ir pas mus pradėtos daryti šiuolaikinės koreguojamosios operacijos pagal amerikietišką technologiją.

Klaipėdos ligoninėje per metus atliekama virš trijų šimtų "kauliukų" operacijų. V. Žegunis spėja, kad iš tiesų jų turėtų būti maždaug keturgubai daugiau, - žinoma, jei susidūrusieji su šia problema ne kentėtų skausmus, o ryžtųsi kreiptis į medikus, tada ir operacijų skaičius išaugtų keturis kartus. Šiuo metu dažniausiai operuojami pagyvenusio 40-50 metų amžiaus žmonės. Pastebima tendencija, kad pacientų amžius jaunėja, vadinasi žmonės vis labiau dėvi netinkamą avalynę.

Pėdų problemų aktualumas.

Kažkokių pėdų problemų, anot gydytojo V. Žegunio, turi turbūt daugiau kaip du trečdaliai žmonių. Tačiau dauguma imasi šias bėdas spręsti patys, į gydytoją nesikreipia. Visgi, V. Žegunio teigimu, problema esanti išties labai aktuali. Žinoma, tam įtakos turįs klimatas, šiauriečiai, serga dažniau nei pietiečiai.

Kas yra tie "kauliukai"?

Daktaras pasakojo, kad ši dažną žmogų kamuojanti bėda, - tai pėdos vidinėje pusėje ties didžiojo piršto sąnariu susiformavęs dažnai skausmingas kaulinis darinys, padengtas nuospauda. Kitaip tariant, tai reiškia į išorinę pusę pakrypusį didįjį pėdos pirštą. Vystantis įgytai skersinei plokščiapėdystei ir spaudžiant nepatogiai avalynei, didysis pirštas vis labiau krypsta mažųjų link. Didžiojo piršto sąnarys stumiamas prie pėdos krašto. Ilgainiui spaudžiamas kaulas apauga papildomais kauliukais, atsakydamas į trintį neįprastoje vietoje.

Ne tik, kad pėda deformuojama, žmogus dar jaučia ir skausmą. "Vaikščiodamas žmogus remiasi pirmo ir penkto pirštų pagrindais. Jeigu atrama yra neteisinga, jis pradeda jausti skausmą po visa priekine pėdos dalimi. Atsiranda netgi skausmingos nuospaudos. Labai dažnas simptomas - žmogus ima jausti kulno skausmą, išauga vadinamieji "pentinai". Tai parodo, jog pėdos raiščiai pavargę. Ta vieta, kur prie kulno prisitvirtina visos sausgyslės, yra tempiama, išauga tokia apsauginė kaulo adata, - ji ir sukelia šitą skausmą. Skauda vaikščiojant, be to, atsiranda nepatogumai dėvint avalynę. Ne kiekvienus batus gali beapsiauti. Kartais, taip pažiūrėjus, apie pėdos ligą gali nė nenumanyti, nes dar nėra komplikacijų, didelių deformacijų. Bet būtent šiuo metu jau reikia gydytis. Be to, labai dažnai tokiais atvejais reikia operuoti.

Svarbu gerai pasirinkti avalynę

"Kauliukų" atsiradimo priežastis, pasak gydytojo, - sutrikusi pėdos biomechanika. Ši deformacija dažnai paveldima, paveldima pėdos forma, o ne patys "kauliukai". Kažkada buvo kaltinama bloga avalynė, kuri anuomet buvo iš tiesų nekokia, pasirinkimas – mažas, bet problema visa kitur.

Kad avalynė nekenktų,  patariama įstatyti į batus specialius ortopedinius vidpadžius. Batus su vidpadžiais reikėtų avėti kasdieną. Tai ypatingai padeda esant pėdų problemoms. Specialūs vidpadžiai pagaminami pagal pėdos formą. Iš pradžių padaromas gipsinis pėdos atspaudas, o pagal jį iš specialios medžiagos atspaudžiami vidpadžiai. Vidpadžiai geri  tuo, kad vaikštant pėda turi atramą fiziologiniuose taškuose. Ir visai koja nepaskausta.

Bėda, bet mūsų visuomenė vyrauja neteisinga nuomonė, kad jei jau reikalingi vidpadžiai, vadinasi, žmogus invalidas, arba yra liga. Tačiau ortopedinė avalynės korekcija, vidpadžių naudojimas - nekalbu apie specialiai jūsų kojoms pagamintus batus - tai ne invalidumo požymis. Civilizuotose tautose turbūt daugiau negu 50 proc. gyventojų naudoja kokios nors priemones savo pėdoms pagelbėti. Tai natūralus dalykas.

Dažniausiai kreipiasi moterys ieškodamos pagalbos

Dažniausiai dėl "kauliukų" į medikus dažniau kreipiasi moterys. Mūsų moterys greičiau pastebi, kad kažkas ne taip. Moterys dėvi tokią avalynę, kad greitai ji pradeda pėdai nebetikti. Moteris nueina į parduotuvę ir mato daug gražių batų, tačiau negali jų apsiauti, nes pėdos priekinė dalis yra daug platesnė. Tuomet iškyla klausimas - kodėl man taip yra? Moteris ateina pas gydytoją ir jai nustatoma liga. O vyras tokioje situacijoje lengviau suranda sau tinkamą avalynę. Jis tiesiog pasiima iš kitos lentynos batus, kurie jam tinka, ir nesukdamas sau galvos juos avi, nors ir turi tokią pat problemą.

Operacijos sudėtingos

Anot Chirurgijos departamento vadovo, jei pėdos formą atkurianti operacija atliekama laiku ir teisingai, pacientas dažnai visiškai užmiršta savo ligą. Labai svarbu kreiptis į medikus kaip galima greičiau.

Po operacijos  skausmo pacientas beveik nejaučia. Po dienos pacientas gali savarankiškai eiti namo. Netgi, kai operuojamos iš karto abi pėdos. Laiku operuota, žmogus jaunas, - problemos išsisprendžia ir per 2-3 savaites. Vis dėlto daugeliu atvejų ateityje problema visiškai nepranyksta, netgi atlikus chirurginę operaciją. Beje, operacijos yra sudėtingos.

Kokios pasekmės laukia tokiu atveju, jei nesigydoma? Vaikščioti bus sunku. Reikės parinkti negražią, didelę avalynę. Kiekvienas žingsnis bus lydimas skausmo. Tokią bėdą turintys žmonės žino, kad reikia riboti keliones, negalima toli važinėti. Su šia liga gyventi galima, bet galima jos ir atsikratyti.