Protektorius

Vienintelė apsauga – itin atsparus nusidėvėjimui, labai plonas kaučiukas, kuris gali būti montuojamas ant naujų ar jau naudojamų batų.

Norint, kad batai neperšlaptų ir neslystų ant jų dedamas protektorius (apsiuvimas, tvirtinimas, lipdukas) iš įvairių poliuretano, gumos ar kaučiuko lydinių, priklausomai nuo protektoriaus gamintojo ir klijuojamų paviršių. Kai kuriais atvejais, protektorius būna jau pritvirtintas batų gamintojo. Protektorius leidžia nešioti batus 3-4 kartus ilgiau, nei paprasta oda ir rekomenduojamas tiems žmonėms, kurie daug vaikšto pėsčiomis ar nori, kad jų batai būtų patvaresni.

Natūralios odos padas, apsaugotas protektoriumi, sukuria klimatinį komfortą batų dėvėjimo metu. Ant avalynės su odiniais padais geriau iškarto pritvirtinti aukštos kokybės protektorių (nes paprastai tokie batai būna apsiūti nailono siūlu, kad klijuojant batų klijais, abu klijuojamieji paviršiai būtų išvalyti ir neriebūs). Taip pat mūsų batų taisymo dirbtuvės siūlo dalinį protektorių ant avalynės nosies galų, nes pas daugelį žmonių, padai stipriai nusitrina būtent šiose vietose. Mes naudojame savo darbe geriausią kaučiuką iš pirmaujančių Italijos, Amerikos ir Ispanijos gamintojų: Vibram, TOPY, Archi Tak, ir t.t. Mūsų protektoriai daug ilgiau nešiojasi ir turi žymiai geresnį sukibimą su paviršiumi nei gamykloje štampuoti.

Batų priežiūra

Avalynės pratampymas

Batų taisymas siekiant palengvinti įvairias fizines problemas. Nutrintos pėdos ir kulnai gali pakeisti jūsų eiseną, o Jūsų kojos tuo metu patiria nepatogumą ir apkrovą.

Įvairios sukietėję nuospaudos ir kitos sunkiai pašalinamos problemos, ypač didžiojo piršto srityje, gali sukelti ilgalaikių problemų su Jūsų kojomis.

Meistrų patarimai dėl batų taisymo

Idealiu atveju, kiekviena batų pora turėtų tarnauti mažiausiai tris, o kartais ir penkerius metus, be jokios žalos išvaizdai ir funkcionalumui. Iš tiesų, lietus, purvas, ižas, transportas, cheminių kelių reagentų ataka – sukelia daug išbandymų mūsų batams. Prailginti batų „amžių“ Jums padės  meistrų patarimai.

Avalynė dažniausiai pagaminta iš odos, yra natūralus produktas, jautrus laiko pokyčiams. Batų priežiūra teigiamai įtakoja šiuos pokyčius.

Būtina pristabdyti odos senėjimo procesą kaip galima ilgesniam laikui! Gyvų gyvūnų kailis ir oda gauna maitinimą iš organizmo. Odos žaliava yra paveikta pramoninio apdirbimo. Rauginimo pagalba, odai priduodama patvarumo, ji prisotinama riebalais, įgyja elastingumo, tada padažoma ir supresuojama – bet, vienaip ar kitaip, batų odos gyvavimo laikas yra ribotas.

Avalynės priežiūros priemonių užduotis yra apsaugoti natūralią odą nuo kenksmingo aplinkos poveikio, išsaugoti jos elastingumą ir išvaizdą.

Bet kokį odos gaminį galite apsaugoti ir atkurti namų sąlygomis su profesionalios avalynės kosmetikos pagalba, naudojant specialias priemones.

Batų kosmetika SAPHIR, šios kosmetikos sudėtis pagrįsta natūralių sudedamųjų dalių naudojimu, tokių kaip audinės ir ruonio riebalai, jautienos kaulų riebalai, natūralus bičių vaškas, vaškas iš Brazilijos palmių ekstrakto, mineralinis vaškas, migdolų aliejus, simondsijų aliejus, natūralus pušų aliejus, lanolinas, augalinių kviečių baltymų aliejus, glicerinas, poli-kondensuotos dervos ir t.t. Sudėtyje nenaudojami silikatai.

Nauja avalynė

Žinoma, tai ne naujiena, bet visgi pirkite kokybiškus batus. Net taikant pirmos klasės priežiūros priemones, Jūs nesugebėsite iš prastų batų padaryti gerų.

Per apimtį, batai neturėtų spausti, o didysis pirštas neturėtų remtis į bato nosį. Įsitikinkite, kad čiurnos kaulas, įsikūręs plačiausioje batų dalyje, jaučiasi patogiai. Spaudžianti, nepatogi avalynė gali sukelti pilnapadiškumą, iškraipyti pirštus. Nepirkite batų, kuriuose pėdos jaučiasi pernelyg suvaržytos.

Tikėtis, kad ji prasinešios, galima tik tuo atveju, jei bateliai yra pagaminti iš minkštos odos. Pas daugumą žmonių viena koja būna šiek tiek didesnė už kitą. Todėl, perkant batus, būtina pasimatuoti abu batus (aulinukus, batelius ir t.t.). Taip pat, derėtų prisiminti, kad vakare pėdų apimtis šiek tiek padidėja.

Prieš patekdama ant lentynos, kiekviena batų pora pamaitinama apsauginėmis priemonėmis. Tačiau, jau po dviejų – trijų dienų, batų nosytėms vėl reikalinga priežiūra. Rekomenduojama, prieš išeinant į gatvę su nauja avalyne, ją apsiavus pavaikščioti namuose, priprasti prie jos, patikrinkit ar netrina kulnų, ar nespaudžia. Parduotuvėje mes neturime tokios galimybės.

Tam, kad naujų batų kulnai mažiau trintų, galima sutepti juos drėgnu muilu, įtrinti su žvake arba sudrėkinti alkoholiu, o geriausia yra pasinaudoti kulnų apsaugomis Anti-Glissoires iš zomšos, apsaugančiomis nuo kojų trynimo.

Batų priežiūra

Priežiūra prasideda nuo pado profilaktikos (klijavimo, apsiuvimo, tvirtinimo). Prieš dėvint, patariama ant odinio pado užklijuoti poliuretano sluoksnį. Tai reikalinga tam, kad padas nenusitrintų, o be to, kad neslystų ant marmuro, plikledžio ir kitų lygių paviršių. Protektorių siūloma atnaujinti priklausomai nuo susidėvėjimo, paprastai vieną kartą per sezoną. Kartais batai jau parduodami su bandomuoju protektoriumi, kurio medžiagos kokybė nėra pati aukščiausia, jis tiesiog padeda sutaupyti laiko iki apsilankymo pas batų taisymo meistrą.

Prieš pradedant nešioti naujus batus – būtinas impregnavimas! Tai taikoma bet kokiai naujai avalynei iš odos, o ypač šviesiems batams ir batams pagamintiems iš zomšos. Tai galima atlikti tiek batų taisykloje, tiek namuose, tam naudojant specialų purškiklį arba tepalą. Tokia išankstinė naujų batų priežiūra, gerokai pratęs jos gyvavimo laiką.

Išsiugdykite įprotį kas dieną valyti batus! Tai geriausia daryti atėjus iš lauko, o ne prieš išeinant iš namų. Būtinai nuvalykite dulkes ir nešvarumus. Po to, nuvalykite batus specialiu skysčiu, pavyzdžiui, giluminio valymo priemone, skirta visų tipų lygiai odai Reno Mat, o zomšai, nubukui, veltiniui – Omnidaim. Nerekomenduojama naudoti buitinių valymo priemonių.

Bent du kartus per savaitę, nakčiai batus reikėtų sutepti tepalu (Crème Surfine, kurio pagrindas yra natūralus bičių vaškas), pasinaudojant minkštu šepetėliu arba skepetėle ir paliekant iki ryto – tai turėtų suminkštinti odą, apsaugoti ją nuo įplyšimų ir skilinėjimo. Ryte galima labai greitai batams suteikti nepriekaištingą žvilgesį – iš pradžių šepetėliu, o tada su specialia servetėle skirta odos valymui ir poliravimui.

Prieš naudojant naują šepetį su natūraliais plaukeliais, palaikykite jį 10 minučių šiltame vandenyje su druska – tai sustiprins plaukelius ir apsaugos juos nuo išslinkimo.

Batų tepalas gerai apsaugo batus nuo blogo oro, bet jei gatvėse balos, tai siekiant išvengti dėmių nuo druskos, papildomai rekomenduojama reguliariai naudoti vandeniui atsparią priemonę – impregnatorių Invulner, kuris uždeda ant batų ploną, blizgią plėvelę, apsaugančią batus nuo permirkimo ir giluminio išsipurvinimo. Priemonė yra taikoma po tepalo. Ji taip pat suteikia patikimą apsaugą bet kokiems gaminiams iš visų tipų lygios odos, nubuko, zomšos, tekstilės ir t.t.

Jei pačioje pradžioje batai nebuvo impregnuojami specialia priemone, tai ant jos gali atsirasti baltų dėmių (nuo druskos, purvo, cheminių medžiagų). Tokiu atveju, galite pasinaudoti priemone Hiver – Winter. Šia priemone yra padengiamas bato paviršius ir kuriam laikui paliekama, kol druska išsiskirs į paviršių. Tada viskas pašalinama drėgnos skepetėlės pagalba.

Batai turi būti aunami pasinaudojant batų šaukšto pagalba, kad batų nugarėlės ilgiau išlaikytų tvirtumą. Nusiaunant batus, nederėtų kita koja priminti ant bato nugarėlės ar kulniuko. Pirma, jį (kulniuką) galima taip nuplėšti. Antra, nuo tokio elgesio ant odos būtinai liks pėdsakai.

Nerekomenduojama naudoti momentinių blizgesių (vaškų, kempinių), kurie suteikia spindesio neįtrinant, nes daugeliu atvejų, jų pagrindą sudaro parafinas, silikatas arba augalinis aliejus, kas odai ne į naudą, o be to, prie jų puikiai kimba dulkės. Jei batai apdulkėjo, tai geriau pasinaudoti specialia servetėle.

Nedėvėkite tos pačios batų poros kelias dienas iš eilės. Kai drėgni orai, keiskite batus kiekvieną dieną! Batai turi gerai išdžiūti ir atgauti savo formą. Žmogus kasdien vaikščiodamas netenka maždaug 40 ml drėgmės, kuri lieka batuose. Todėl, avalynei reikia 24 valandų pradžiūti, net jei gatvėje nėra ižo.

Jei batai sušlapo

Batus reikia džiovinti kambario temperatūroje. Negalima batų džiovinti prie radiatoriaus ir po tiesioginiais saulės spinduliais! Karštas oras išgarina iš odos drėgmę, padarydamas odą sausa ir trapią. Jei batai labai permirko, reikia juos apiplauti iš išorės su šaltu vandeniu ir nusausinti sausa skepetėle. Po plovimo, batus pageidautina sutepti balzamu (pavyzdžiui Creme universelle, kuris švelniai valo, intensyviai maitina, drėkina ir suteikia odai atsparumą vandeniui). Dar galite pasinaudoti ricinos aliejumi arba glicerinu.

Avalynės džiovinimui ir sandėliavimui naudokite batų kaladėles arba įdėklus (formos palaikytojus), geriausia iš medienos, nes ji sugeria drėgmę iš odos ir ištiesina nuo nešiojimo susidariusias raukšles. Spyruoklinės, reguliuojamos batų kaladėlės iš medžio (ąžuolo, kedro) leidžia batams išsaugoti savo pirminę išvaizdą. Jei tokių neturite, tada galima tiesiog pilnai prikimšti batus laikraštiniu popieriumi. Jis gerai sugeria drėgmę ir batai palaipsniui džiūdami išlaiko savo formą

Kad permirkę odiniai batai nesukietėtų, pradžiuvusius įtrinkite vazelinu, o po kelių valandų išvalykite kaip įprastai. Jei ant odos susidarė dėmės, nuvalykite juos su actu. Kai batai visiškai išdžius, būtina patepti juos maitinamuoju kremu, priklausomai nuo odos rūšies ir spalvos.

Lakuoti batai

Lakuoti batai – ne žiemai: esant šalčiui lakas skilinėja, pasidengia mažų įtrūkimų tinkleliu.

Lakuotų batų nederėtų valyti su batų šepečiu, o laikas nuo laiko reikėtų pravalyti specialiu blizgesiu Vernis Rife, kuris veiksmingai pašalina nešvarumus, suteikia gaminiui blizgesį, apsaugo nuo suskilinėjimo, skatina išsilaikymą, minkštumą ir elastingumą.

Jeigu po ranka neturite kremo, galima pasinaudoti liaudiškomis priemonėmis:

Lakuoti batai valomi skepetėle, pamirkyta piene, o kai jie išdžiūva, įtrinama svogūno pusele ir nublizginama minkštu vilnoniu audiniu.

Šviesi avalynė

Ant šviesių batų, nuo vandens lieka dėmių. Rekomenduojama tokią avalynę iš karto po pirkimo padengti plonu kremo sluoksniu (prabangiems bateliams būtina naudoti aukščiausios kokybės), o blizginti derėtų minkštu šepetėliu arba specialia servetėle.

Balta avalynė išlaiko savo spalvą jei reguliariai valoma pieno (pusė puodelio) ir vieno plakto kiaušinio baltymo mišiniu.

Netekusius savo pirmykštės išvaizdos, šviesius batus galima perdažyti juodai, jei patrinti juos perpjauta šviežia bulve, o tada padengti juodu tepalu ir ištrinti iki blizgesio. Žinoma, geriausia tam pasinaudoti priemone Dekapant, kuri yra naudojama ruošiant odą spalvos atgaivinimui arba perdažymui. Po to reikėtų naudoti purškiamus dažus Tenax, kurie leidžia pasenusiai odai įgauti pirmykštę spalvą ir išvaizdą arba perdažyti ir visiškai pakeisti spalvą.

Baltiems batams su medžiaginiu paviršiumi, galima naudoti baltos spalvos dažus, pavyzdžiui, White NOVELYS skirtus visoms lygios odos, tekstilės ir sintetinių medžiagų rūšims.

Zomšiniai batai

Naujus zomšinius batelius prieš nešiojant būtina apdoroti priemonė, apsaugančia nuo drėgmės ir purvo. Toks apdorojimas apsaugo nuo drėgmės dėmių, nuo nešvarumų ir palengvina purvo pašalinimą. Bet kokiu atveju, prieš pradedant rūpintis batais pagamintais iš zomšos, būtina juos išdžiovinti.

Jei norimas išvalyti plotas nedidelis, būtina naudoti specialų valymo šepetėlį zomšai arba nubukui, arba kempinę Nettoyant cleaner, kuri yra skirta sausam zomšos, nubuko ir veltinio gaminių valymui. Esant didesniam išsipurvinimui, į batų priežiūrai skirtų priemonių rinkinį turėtų būti įtrauktas ir specialus skystis skirtas nubukui ir zomšai.

Zomšos, veltinio arba nubuko batus taip pat galima valyti paprasčiausiu trintuku arba sužiedėjusios duonos plutele.

Plauti zomšos nepatariama. Nuo vandens procedūrų, ji darosi grubesnė ir praranda savo elastingumą.

Spalvota avalynė

Norint išvalyti prabangius spalvotus batus, daugiausia naudojamas bespalvis kremas arba kremas su dažančiu poveikiu.

Kartais, odiniai batai dažo iš vidus, nuspalvindami pėdkelnes arba šviesias kojines. Sustabdyti šį nesusipratimą padės talkas, gerai įtrintas į odą. Taip pat galima pasinaudoti ir specialia priemone Stop Color, kuri efektyviai užtvirtina pigmento sluoksnį vidinėje bato dalyje, tokiu būdu užkirsdama kelią šviesių kojinių dažymui.

Avalynė su medžiaginiu paviršiumi plaunama muiluotu vandeniu su amoniako tirpalu (1 arbatinis šaukštelis – stiklinei vandens), o tada nuvaloma švariu, drėgnu skudurėliu. Riebalų dėmės nuo tokių batų šalinamos benzinu.

Spalvos atnaujinimas

Atstatyti spalvą galima pasinaudojant specialias purškikliais ar kremais su avalynei tinkančia spalva. Naudoti šias priemones galima tik ant sausos, nuvalytos nuo purvų odos. Aerozolius rekomenduojama purkšti iš 25 cm atstumo, per visą bato paviršių, o jei batai turi kitų spalvų lopus – nepamirškite jų uždengti (juostele).

Jei ant batų atsirado nepageidaujamų įbrėžimų, nutrynimų, įtrūkimų ar kitokios žalos lygiame odos paviršiuje, tai juos galima atkurti pasinaudojant nepakeičiama priemone Renovating Cream (skysta oda).

Sportinė avalynė

Svarbu prisiminti, kad sportbačiai yra gaminami sezonui. Tokių batų gyvavimo ciklas – metai. Sportbačių priežiūra yra grindžiamas dviem šių batų požymiais – ji nemaloniai kvepia po intensyvių pasivaikščiojimų ir išsitepa. Tiek maži, tiek dideli sportbačių išsipurvinimai pašalinami plaunant arba naudojant valančiąsias putas Omni – Textile. Medžiaginiai sportbačiai kartais skalbiami skalbimo mašinoje švelniu režimu. Po to, derėtų prieš nešiojimą apipurkšti specialiu dezodorantu avalynei, kuris pašalina nemalonius kvapus.

Avalynę, skirtą žiemos sportui būtina impregnuoti vandeniui atspariu tepalu.

Sporto ir laisvalaikio avalynės priežiūrai, rekomenduojame naudoti specialias priemones (kremus, įsigeriančius vaškus, balzamus, dezodorantus ir t.t.) iš SAPHIR, serijos Sport.

Batų padai

Geriausia padų apsauga nuo dilimo, ypač jei jie dar ir odiniai – tai reguliari profilaktika (paklijavimas, apsiuvimas, patvirtinimas), kuri sustiprina šilumos išsaugojimo, neslidumo ir atsparumo nusidėvėjimui savybes.

Protektorių ant bato yra geriausia dėti iš karto po pirkimo, pageidautina pakeisti ir pakulnį, nes daugelis gamintojų deda įprastinę bandomąją pakulnį iš plastiko, kuri ilgiausiai išsilaiko kelias savaites. Yra daug protektorių tipų, iš kurių pagrindiniai yra vasariniai poliuretano lipdukai 1 mm storio, skirti tiems, kurie nešioja batus biuruose, patalpose ir dažnai keliauja automobiliu, ir 2 mm vasariniai jei daug vaikštote ant asfalto dangos ir t.t. Žiemą, statomas žymiai storesnis žieminis, neslystantis protektorius su maksimalaus sukibimo ir patvarumo savybėmis. Standartiškai nešiojamai avalynei, vienkartiniam sezoniniam pakeitimui pakanka vieno paklijavimo.

Tradiciniai padų apsaugos būdai:

Kad batų padai ne taip greitai susinešiotų, atsargiai, kad neištepti bato paviršiaus, sutepkite juos kelis kartus linų arba ricinos aliejumi, arba glicerinu.

Padai ir siūlės nepraleidinės drėgmės, jei juos sutepti linų arba ricinos aliejumi, o taip pat mišiniu iš lygių dalių vaško ir avies riebalų. Darbo batus galima kelis kartus pravalyti parafinu ištirpintu benzine.

Batų raišteliai

Jei nukrito jūsų batų raištelių metaliniai antgaliai, panardinkite jų galiukus į nagų laką. Jie sukietės ir bus lengvai prakišami pro skylutes.

Avalynės laikymas

Batai turėtų būti saugomi vėsioje, sausoje vietoje.

Prieš atidedant avalynę ilgesniam laikui, švelniai pavalykite ją iš vidaus su vata, pamirkyta amoniake. Patepkite kremu siūles tarp pado ir viršutinės batų dalies.

Kad avalynė neprarastų savo formos, idealiausia būtų ją laikyti ant specialių kaladėlių, tada avalynė nesiraukšlės ir neskilinės. Tarpikliai parenkami pagal batų dydį. Tuo atveju, jei jų nėra, pakeičiame glamžytu laikraščiu, pilnai prikimšdami batų vidų. Tada derėtų juos patalpinti į specialų maišelį batams laikyti, kuris apsaugos nuo dulkių patekimo ant batų. Maišeliai kartais būna pridėti prie batų, bet dažniausiai nebūna. Ir tada reikia jį pirkti – kaip kokybės rodiklį galime prisiminti mokyklos maišelį atsarginiams batams – paprastas ir funkcionalus.

Šviesią avalynę saugokite suvyniotą į minkštą, baltą popierių arba audinį.

Siekiant užkirsti kelią bakterijų ir kvapo atsiradimui, pasinaudokite specialiu batų dezodorantu.

Niekada nelaikykite odos gaminių plastikiniuose maišeliuose – oda turi kvėpuoti!

Niekada nepalikite odinių gaminių intensyvioje saulėje ar neoninėje šviesoje – odos gaminiai yra jautrūs šviesai!

Viskas ko reikia batų priežiūrai turėtų būti vienoje vietoje, geriausiai specialioje dėžėje su dangčiu ir pageidautina su atskirais skyriais kremui, šepečiui ir servetėlėms (pavyzdžiui, įmonės SAPHIR medinė skrynelė).

Kvapas

Jei kyla problemų su padidėjusiu prakaitavimu, naudokitės specialiais vidpadžiais Cuir Luxe, Cuir Carbon, Charbon ir t.t., iš natūralios avies odos ant latekso pagrindo su labai efektyvia aktyvuota anglimi, kuri pašalina nemalonų kvapą, bakterijas, ir sugeria pėdos drėgmę.

Nemalonų bato kvapą galima pašalinti ir perplovus jį su kalio permanganato tirpalu (5-6 kristalai  – vienam litrui vandens) ir patrynus su vandenilio peroksidu.

Avalynės pratampymas

Yra keletas būdų pratampyti spaudžiančiai avalynei.

Norėdami pratampyti spaudžiančią avalynę, galite pasinaudoti purškikliu avalynės pratempimui ir kaladėlėmis, o dar geriau atiduoti į specializuotą batų taisyklą.

Jei jūsų nauji batai trina kojas, ir Jūs norite juos pratampyti savarankiškai, pasinaudokite specialiu minkštintoju Oke, kuris veiksmingai minkština visus odos tipus ir suteikia jai elastingumo, įskaitant ir kontūrus bei apvadus. Ši priemonė tepama tiesiogiai ant vietos, kurią reikia pratampyti, iš išorinės dalies – odinei avalynei ir iš vidinės pusės – lakuotiems ir zomšiniams bateliams. Tada iš karto juos apsiaukite ir pavaikščiokite apsiavę 7-10 minučių.

Liaudiški batų pratampymo metodai:

Į batus reikia įpilti truputį spirito (degtinės), kraštutiniu atveju, odekolono, ir iš karto apsiauti, o tada sudrėkinti batų viršų. Oda suminkštės, išsitemps, ir batai susiformuos palei kojos formą.

Jeigu batai spaudžia nedaug, įvyniokite juos kelioms minutėms į rankšluostį, pamirkytą verdančiame vandenyje ir gerai nugręžtą. Kietą avalynę suteptą žuvų taukais arba ricinos aliejumi, ištrinkite su šepetėliu arba vilnoniu audiniu.

Siaurus batus galima ištempti, prikimšus į juos drėgno laikraštinio popieriaus.

Jei batelis spaudžia tik tam tikroje vietoje, reikia ant tos vietos užlašinti vaško arba parafino nuo degančios žvakės ir nedelsiant padėti batą ant kaladėlės. Per kelias dienas avalynė reikiamoje vietoje pastebimai prasitampys.

Kad kietos naujų batų nugarėlės mažiau trintų, koją sušlapinkite spiritu.

Nunešioti batai nekris nuo kojų jei vidiniame batų nugarėlės paviršiuje priklijuosite aksomo juostelę arba porolono juostelę, kurios storis būtų 5-6 mm.

Yra būdas palengvinti gyvenimą mūsų kojomis – įsigyti nepastebimas silikatines Vokiečių įmonės «BAMA» pagalvėles, skirtas įvairioms problematiškoms pėdų ir kulnų zonoms.

Pagrindinės taisyklės rūpinantis odos gaminiais

• Visi drabužiai dulka. Svarbiausia – išvalyti juos nuo dulkių. Tada jau galima valyti, maitinti, dažyti ir t.t. Galite pasinaudoti dulkių siurbliu dulkėms išpūsti, o tada nuvalykite drėgna skepetėle.

• Saugant odinius gaminius, galima juos pridengti maišu, pagamintu iš medvilnės arba lino. O geriausia pakabinti ant pakabos vėsioje, tamsioje spintoje.

• Odos gaminiai turi ploną apsauginį sluoksnį, todėl nederėtų dažnai atlikinėti valymo. Pageidautina prieš pirmą kartą išeinant su nauju odiniu drabužių, padengti jį specialių impregnatoriumi. Tai apsaugos nuo drėgmės ir purvo.

• Išmėginti odinių drabužių priežiūros priemonę derėtų tik iš vidinės pusės (po apykakle, kišenėse, ant vidinių siūlių).

• Nederėtų dėvėti odinių drabužių lietingu oru. Bet jei lietus netikėtai užklupo, tai šlapius odinius drabužius derėtų nusausinti minkšta skepetėle, o po to išdžiovinti kambario temperatūroje, pakabinant jį ant pakabos toliau nuo šildymo prietaisų.

• Dvipusius odos gaminius, ir kostiumus derėtų tolygiai dėvėti ir tuo pat metu valyti.

• Dažyta oda gali prarasti savo spalvą nuo tiesioginių saulės spindulių.

• Dažnai drabužiams iš odos, zomšos ir veltinio apsineša apykaklės ir rankogaliai. Taip nutinka dėl gaminio sąlyčio su žmogaus oda. Tokius drabužius rekomenduojama reguliariai valyti su trumpo plauko šepetėliu. Suglamžytas, neblizgančias ir purvinas vietas galima valyti specialiu šepetėliu, trintuku arba zomšai skirtu kaučiuku. Neblizgančią apykaklę, rankogalius ir kišenes galima apdoroti šiltu pienu su soda (1 arbatinis šaukštelis sodos į stiklinę pieno).

• Jei kyla būtinybė išlyginti odinį drabužį, tai reikia imtis ypatingų atsargumo priemonių. Leistina lyginti jį tik per audeklo gabalą iš išvirkščios pusės, lygintuvą įjungus „vilna“ režimu. Zomšą po lyginimo būtina nuvalyti šepetėliu, kad pakelti plaukelius.

• Akytą, minkštą oda reikia reguliariai valyti specialia servetėle. Tai pašalina iš odos užterštumus ir suteikia jai gyvesnę išvaizdą.

• Odos gaminius yra naudinga karts nuo karto pavalyti su glicerinu, ypač rankogalius ir apykaklę – tai suteiks jiems blizgesio. Gliceriną galima pakeisti vazelinu arba ricinos aliejumi.

• Avikailį rekomenduojama reguliariai iš vidaus pavalyti minkšta, drėgna skepetėle ir pašukuoti su šepečiu, nes kailis turi savybę šertis, palikdamas plaukelius ant šviesių drabužių.

• Naujus zomšinius drabužius prieš nešiojant rekomenduojama išsiurbti, kad surinkti dulkes, susidariusias odos apdirbimo metu.

• Zomšinius sijonus ir kelnes rekomenduojama kabinti ant specialių pakabų, prikabinus už diržo, kad nesusidarytų raukšlės.

• Stenkitės naudoti patikrintas, rekomenduojamas odos ir avalynės priežiūros priemones, kad nepadarytumėte žalos!